Bosna Hersekte güvenlik teknoloji ve eğitim konferansı

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin; Dün Libya’da ABD Büyükelçisine ve çalışanlarına yönelik haince terör saldırısını bugün burada kınadığımızı belirtmek istiyorum, Hangi düşünce ve gereçeyle olursa olsun kesinlikle suçun ve suçlunun biz hep birlikte karşısındayız, sadece karşısında değil aynı zamanda peşindeyiz”

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Libya’da dün ABD Büyükelçisine ve çalışanlarına yönelik terör saldırısını kınadıklarını belirterek, ”Hangi düşünce ve gerekçeyle olursa olsun kesinlikle suçun ve suçlunun biz hep birlikte karşısındayız, sadece karşısında değil aynı zamanda peşindeyiz” dedi.

Bosna-Hersek Güvenlik Bakanlığı ve Bosna Amerikan Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) da sponsor olduğu “Balkanlarda güvenlik, teknoloji ve eğitim: Siber Altyapılardaki Zorluklar” konulu konferansın ardından, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, beraberinde konferansa katılan Sırbistan Başbakanı ve İçişleri Bakanı İvitsa Daçiç, Bosna-Hersek Güvenlik Bakanı Sadık Ahmetoviç, Hırvatistan İçişleri Bakanı Ranko Ostoyiç, Karadağ İçişleri Bakanı İvan Brayoviç, Makedonya İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska ile birlikte ortak basın toplantısına katıldı.

Bakan Şahin, “Türkiye’nin, Bosna-Hersek açısından güvenlik konusundaki ilişkilerinin ne durumda olduğu ve siber suçlara karşı ne gibi iş birliği planlandığı” yönündeki soru üzerine, siber suçların günümüzün yeni konularından, insanlığın yeni tanıştığı suç türlerinden birisi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin polisi ve jandarmasıyla, istihbarat birimleriye farklı suç türlerine karşı sürekli ön alma ve takip sistemlerini geliştirme konusunda başarılı çalışmalar gerçekleştiren bir ülke olduğunu ifade eden Şahin, siber suçlarla ilgili olarak da güvenlik birimleri bünyesinde ihtisas dairelerinin oluşturulduğunu ve bu konuyla igili bir akademi kurulduğunu kaydetti.

Şahin, şöyle konuştu:

“Her konuda olduğu gibi siber suçlarla mücadele konusunda da, başta Bosna-Hersek Güvenlik Bakanlığı olmak üzere, bütün Balkan ülkeleriyle ilgili bakanlıklarla iş birliğimiz devam etmektedir. 1998’li yıllardan itibaren, Bosna-Hersek’in ilgili makamlarıyla özellike Türkiye’de eğitim verme ve eğitim alanında iş birliği yapma çalışmamız başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Ayrıca, suçluların yakalanması konusunda da iki ülke arasında ortak çalışma alanı her zaman mevcuttur.”

-”Libya’daki haince terör saldırsını kınıyorum”-

Libya’da dün ABD Büyükelçisine ve çalışanlarına yönelik terör saldırısını da kınadıklarını ifade eden Şahin, “Hangi düşünce ve gerekçeyle olursa olsun kesinlikle suçun ve suçlunun biz hep birlikte karşısındayız, sadece karşısında değil aynı zamanda peşindeyiz” dedi.

Bosna-Hersek Güvenlik Bakanı Sadık Ahmetoviç ise siber suçların Bosna Hersek için çok ciddi bir tehdit olduğunu vurgulayarak, siber suçları sorununun zaman geçtikçe daha da büyüyen bir sorun haline geldiğini vurguladı.

Bu tür suçlarla mücadele etmek için tecrübeli elemanlarıma ihtiyaçları olduğunu dile getiren Ahmetoviç, “Bu suçları işleyen insanların bir adım önünde olacak ve üst düzey tecrübelere sahip elemanlara ihtiyacımız var. Dolayısıyla, Amerikan Üniversitesi gibi, bu sorunun ciddiyetini anlayan kurumlara da ihtiyacımız var. Bu kurumlar, tecrübe kazandıracakları elemanlarıyla bu sorunun çözülmesine katkı sağlayacaklardır” diye konuştu.

Sırbistan Başbakanı ve İçişleri Bakanı İvitsa Daçiç de Balkan ülkelerinin siber suçlarla mücadele konusunda iş birliklerinin iyi olduğunu belirterek, “Bu konuda iyi teknolojilere, tecrübeli elemanlara ihtiyacımız var. Yeterince gelişmiş olmamamıza rağmen, bu konularda dünyadaki en büyük ajansların da suçlara karşı mücadelede yardımcı olabildiğimizi gösterdik” dedi.

Basın toplantısında söz alan Bosna Amerikan Üniversitesi Başkanı Denis Prtsiç te, bakanlara bu tür çalışmalara destek verdiklerinden dolayı teşekkür ederek, üniversitelerinin bu alanda tecrübeli elemanları yetiştirip bu sorunun çözümüne katkı sağlayacağını söyledi.

Bir önceki yazımız olan Teknoloji Müzik Sektörünü Vurdu başlıklı makalemizde CD Satışlarına Teknoloji darbesi ve Teknoloji Sanatçılarıda vurdu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir