Dizüstü Bilgisayar (Laptop) Pili Bataryası

Dizüstü Bilgisayar (Laptop) pili

Dizüstü bilgisayar laptop pili (batarya) hakkında Sözlük Yazarları Görüşleri

1.dizüstü bilgisayarların şebekeye bağlı değilken de çalışmalarını sağlayan aksesuar. (bkz: cidden) eskiden ni-mh iken artık li-ion olmuşlardır. ni-mh’lerin ömrünü uzatmak için her zaman prize takılı kullanmamak, arada bir fişini çekip pil bitene kadar beklemek gereklidir. li-ion’larda böyle bir olaya gerek yoktur.

2.dizüstü bilgisayarları mobile kılan enerji kaynağıdır. ancak kullanım süresi kısıtlı olduğundan yeni arayışlara gidilmiştir. genelde 2 tip arayış vardır pil ömrünü uzatmak için: 1. laptop un enerji tüketimini azaltmak(centrino) 2. yeni teknolojiler geliştirip pillerin kapasitesini arttırmak(yakıt hücreleri).

3.günümüzde genellikle li ion teknolojisi ile üretilen pillerdir. laptop’ı ilk aldığınız günden itibaren gözünüzün önünde performansları azalır. her gün kullanırsanız 1.5 senede, elinizi bile sürmezseniz 2 senede şarj tutmaz olur

4.alet prize takılı kullanılırken çıkarılmazsa performansı daha hızlı azalan edevattır. evet ben de hurafe zannediyordum, bataryayı iki senede elime alınca idrak ettim hadiseyi. ben ettim siz etmeyin.

gördüm ki iki senede bataryanın ele alınması öyle acındırılacak bir durum değil, bilakis benim aldığım epey iyi bir performansmış. hatta üç seneyi doldurdu hala 45 dakika çalışabiliyor aslanım benim.

5.önceki gün feci derecede ısınmasıyla beni benden almış pildir. bütün gece boyu bilgisayardan ayırıp odada bırakmak ve sonrasında soğuk albany gecelerinden birinde dışarıda bırakmak suretiyle yaptığım deneyler sonucu farkettim ki pil durduğu yerde ısınmakta ve soğuk filan dinlememekte. bütün bir gün sırtımda gezdirirken ecel terleri dökmeme sebep olmuştur. sonuç olarak artık evin bahçesinde çalışmayan bir çeşmenin üzerine koyarak çözüm buldum ama nasıl kurtulacağım bilemiyorum. evde tutsan; yangın filan çıkarır, gömsen; zehirli, bahçede ölü sincaplara sebep olur, çöpe atsan ikisinin kombinasyonu bir şeyler.

6.üç buçuk senede 6 pil değiştirmem ile sonuna kadar bitmeden şarj edilmemesi gerektiğini en sonunda öğrenebildiğim pil.

7.göz gibi bakılması gereken pahalı malzemedir. zira bir laptopun en pahalı yeridir pil, tamamen boşaltılmadan şarj edilmemelidir, tamamen dolmadan şarjdan çıkarılmamalıdır. belki laptopun en sinir bozucu yanıdır. insanı strese sokar, hayatını çekilmez hale getirir. gözün sağ alt köşeye nişanlanmasını gerektirir, biraz paranoya ister, istediğini alır.

8.anladığım kadarıyla lineer bir şekilde eskimeyen pillerdir. laptop’ı aldığımdan beri, elektriğe bağlı olduğu zamanlarda hiç çıkarmadım pili. hatta haftada en az 3-4 kere sonuna kadar tükettim pili ama nedense bir kaç haftadır kapasitesi inanılmaz düştü. neden olduğunu tam olarak anlayabilmiş değilim.

neredeyse iki yaşında olan pilim, bir kaç hafta öncesine kadar %50 yıpranmışlık seviyesindeydi, yani ilk halinin yarısı kadar şarj tutuyordu. şimdi ise %80 olmuş. yani ilk halinin beşte biri kadar şarj tutuyor. bu da ne demek, sadece 40 dakika 40 demek.

9.windows yüklerken kullanılamayan parça.

doğru bir hareket tabii. yükleme esnasında priz takılı olmazsa windows yükleme yapmayı reddediyor. eğer yükleme esnasında pil biterse al başına belayı tabii.

10.sürekli sabit bir yerde kullanılacaksa bataryayı çıkarıp kullanmak doğru bir davranış olmamıştır çoğu zaman. günün birinde bir elektrik kesintisinde anakartınızı eline almanız mümkün böyle bir durumda. 100 dolarlık pili koruyacam derken x 100 dolarlık anakartı riski atmamak lazım. bunun yerine sürekli adaptör takılı halde kullanmak en iyisidir. zaten yeni notebooklarda batarya tamamen dolduğunda bataryayla güç temasını kesiyor alet, ancak siz fişi çektiğinizde batarya devreye giriyor. ha benim kesintisiz güç kaynağım var diyorsanız o ayrı tabi.

batarya ile kullanımda da tamamen bitene kadar kullanmamak gerekir zor durumda kalmadıkça. ömründen ömür gidiyor siz böyle yaptığınızda.

Bir önceki yazımız olan MEGEP MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ başlıklı makalemizde Bilişim Database, BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ VERİ TABANI PLANLAMA ve BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VERİTABANI PLANLAMA hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir