Jüpiterde Okyonus Büyüklüğünde Patlama

Jüpiterde Okyanus büyüklüğünde patlama meydana geldi.  Güneş sisteminin en büyük ve en ağır gezegeni Jüpiter’de meydana gelen bir patlama amatör gökbilimciler tarafından kaydedildi. Uzmanları şaşırttı

Çoğunluğu helyum ve hidrojen gazından oluşan ve ‘Gaz Devi’ olarak adlandırılan Jüpiter’i gözlemleyen amatör gökbilimci George Hall, dört gün önce kaydettiği patlamayı internette paylaştı.

İki saniye boyunca gözlemlenebilen patlamanın büyüklüğü ise inanılmaz bir boyutta. Neredeyse Büyük Okyanus kadar.

Milyonlarca kilometre uzaktan, amatör teleskoplarla dahi görülebilen patlama 2009 yılından bu yana kaydedilen en büyük patlama olarak da resmi kayıtlara geçti.

Patlamanın sebebi ise gökbilimciler arasında tartışma konusu haline geldi. Bazı uzmanlar patlamanın bir meteor çarpmasından kaynaklandığını savunurken, başka araştırmacılar bir gaz patlaması üzerinde duruyor.

 

Bir önceki yazımız olan iPhone 5 te Anten Hatası başlıklı makalemizde iphone 5 Anten sorunu ve iPhone 5 Anten Sorunundan Türkiye Etkilenmeyecek hakkında bilgiler verilmektedir.

This entry was posted in Genel and tagged , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post. Post a comment or leave a trackback.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Your email address will never be published.