LPG’ye yeni standart Geldi

 • LPG’ye yeni standart
  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı LPG kullananlar için önemli değişiklikler getiren tebliği yayınladı.

  LPG dispenserlerinin üzerine bugünden itibaren 15 cm x 30 cm boyutlarından küçük olmamak üzere ”LPG” yazısı yazılacak veya bu ibareyi taşıyan levha asılacak.

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ”Otomotiv Yakıtları – LPG – Özellikler ve Deney Yöntemleri ile İlgili Tebliğ”i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Buna göre, daha önce yürürlükte olan Mecburi Standard Tebliği ile Bakanlık tarafından mecburi olarak uygulamaya konulan TS EN 589 ”Otomotiv Yakıtları – LPG – Özellikler ve Deney Metotları” standardı mecburi uygulamadan kaldırıldı. Bu standardın yerine Türk Standardları Enstitüsü’nce hazırlanan TS EN 589:2008 Al:2012 (EN) ”Otomotiv Yakıtları – LPG – Özellikler ve Deney Yöntemleri” standardı imalat ve satış safhalarında zorunlu olarak uygulamaya konuldu.

  Yeni standarda göre numuneler TS EN ISO 4257’ye göre alınacak. Otomotiv yakıtı LPG dispenserlerinin üzerine 15 cm x 30 cm boyutlarından küçük olmamak üzere ”LPG” yazısı yazılacak veya bu ibareyi taşıyan levha asılacak.

  Bu arada yeni standardın uygulanması bakımından yaz dönemi 1 Nisan – 31 Ekim, kış dönemi de yaz dönemi dışında kalan dönem olarak belirlendi.

  Tebliğde ayrıca, kış mevsiminde piyasaya ”Tip B” otomotiv yakıtı LPG verilmesi gerektiği belirtildi.

 • Bir önceki yazımız olan Samsung ve LG patent sorunu başlıklı makalemizde Samsung LG telif sorunu ve Samsung patent sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir