Neon Tabela

Neon Tabela nedir:

Neon kelime anlamıyla bükülmüş floresan demektir.Yaydığı ışığın özellikleri keskinlik ve parlaklıklığının kayda değer olmasıdır. Görseli kuvvetli ve cezbedicidir.

Neon Tabela özel olarak üretimi yapılan neon çubuklar ile ateşte ısıtılarak yapılır. İçine çeşitli renklerde gaz doldurularak yanması sağlanır. Neon tabela güzel renkleri ve yüksek ışık gücü sayesinde ışıklı tabela seçenekleri arasında en çok tercih edilen tabela türürdür. Neon tabela da kutu harf gibi tamamen el emeği ile yapılır.

Özellikle hava karardıktan sonra adeta ”Ben buradayım” diyen neon tabelaları cam ustaları tarafından tamamen el emeği ile üretilir. Neon Harfler her zemine uygulanabilir. Çok hoş ve fantastik bir görüntüye sahip Neon harfler her renkte yapılabildiği gibi eski tip florasanlı tabelalara nazaran çok küçük güç tüketimi ile de tabela yaptırmak isteyenlerin karar vermesinde büyük kolaylık sağlıyor. Neon tabelaların ışıklı tabela sektöründe en çok tercih edilen tabelaların başında gelir ve birçok büyük firma bayileri markalarını neon harf ile şirketimiz neon imalat etmektedir.

Doğada dağılmış olarak ve çok küçük yüzdelerde, yalnızca atmosferde değil, aynı zamanda yeraltından çıkan doğal gazların bileşiminde de bulunur. Kuru havanın, hacim olarak %0.0018′ini oluşturur. Renksiz bir gazdır. Molekülünde tek atom bulunması ve en dış yörüngesinin 8 elektron içermesi nedeniyle çok kararlı bir yapıya sahip olan neon, kimyasal bağlar ve bileşikler oluşturmaz. Değerliliği sıfırdır. Ticari amaçla, sıvılaştırılmış havadan ayrıştırılır. Çoğunlukla aydınlatmada kullanılır. Neon gazı içeren bir tüpte düşük basınç altında oluşturulan elektrik dolaşımı, parlak turuncu bir ışığın salınmasına neden olur. Neon gazı aydınlatma ve reklam sektörüne yönelik tamamen el işçiliği ile şekillendirilen cam tüplerin doldurulmasında kullanılır. Cam tüplerinin, uzunlukları büyük, çapları küçük olup, yüksek gerilimle beslenirler.

Amaç iş yerinin daha düzenli ve ulaşılır olmasını sağlamaktır. Ofis,plaza,iş merkezi ortamlarında, yabancıların aradıkları kısmı rahatça bulabilmeleri için İç Mekan Yönlendirme reklamları kullanılır. İç Mekan Yönlendirme tabelaları ofis, plaza, iş merkezlerini kurumsal bir yapı oluşmasını sağlar

Kullanılan her  10 metre neon çubuğa 1 trafo kullnılır, gerekli miktardan az monte edilen trafo tabelanın bozulmasına yada ışıgının istenilen düzeyde olmasına engel teşkil eder.

Dış cephede ki neon tabela trafoları tehlikeye daha açık oldukları için yağmur gibi etkenlerden korumak maksadı ile izalosyana ihtiyaç duymaktadırlar.

Neon Tabelaların  yaşam süresi 7 ve 13 yıl arasında değişiklik göstermektedir.Bu kriter  devamlı açık kalmasıyla ilişkilidir, ayrıca trafolarının ömrü ise 3-5 gibi rakamlar arasında değişiklik gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan iPhone 5 ve iPhone 4S birlikte başlıklı makalemizde iPhone 4S, iphone 5 ve İPhone 5 ve iphone 4S hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir