Teknoloji Hormonları alt üst ediyor

Teknoloji tutkunu olabilirsiniz. Uyumadan önce yatağa ipad ile ya da akıllı telefonunuz ile giriyor da olabilirsiniz ancak son zamanlarda uykunuz gitgide kalitesizleştiyse sebebi cihazlardan sızan azıcık ışık olabilir. Araştırmalar karanlıkta uyumanın melatonin hormonununu artırdığını, 2 saatten daha fazla ışığa maruz kalmanın ise melatonin hormonunu bastırarak uykusuzluğa sebep olduğunu ortaya koyuyor.

Bu hormonun bastırılması nedeniyle meydana gelen uykusuzluk, özellikle ergenlik dönemindeki gençlerde daha fark edilir boyutlarda.

Araştırma sonucuna göre, ekrandan yayılan bu ışığa 2 saat maruz kalmak, melatonin hormonunda %22 azalmaya neden oluyor. Bu nedenle özellikle uyku öncesinde bu cihazların kullanımından kaçınılması gerektiği belirtiliyor. Melatonin üzerindeki olumsuz etkiyi azaltmak için önerilen bir başka çözüm de arkadan aydınlatmalı bu cihazların ayarlarını değiştirerek ışığı kısmak.

Bir önceki yazımız olan Nano-SIM kartları 17 Eylülden itibaren Avea Bayilerinde başlıklı makalemizde ETSI, Nano ve Nano Sim Kartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir