Telefonlarda Klavye Dokunmatik mi QWERTY mi

Telefon Klevyeleri Dokunmatik mi QWERTY mi

QWERTY klavyeye sahip telefonlar pek çok kullanıcı için cihaz alırken önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.

Fakat piyasada bu türden pek çok seçenek olduğu söylenemez. Özellikle son teknoloji ürünü özelliklere sahip modellerde bu özelliği bulmak imkansızlaşıyor.

Peki ya dünya genelindeki kullanıcıların eğilimi ne yönde? Nokia, kullanıcıların bir telefondan tam olarak ne beklediğini merak etmiş olacak ki bu konuya ışık tutması için bir araştırma yürütmüş.

Araştırma sonuçlarına göre QWERTY klavye tercih eden kullanıcıların sayısı telefon üreticilerinin dikkate alması gereken düzeyde. Bu alanda yapılacak atılımlar ve yeni modeller, markaların kar oranlarını arttırmasında önemli roller oynayabilir. Sadece dokunmatik ekrana sahip olan telefonları tercih eden kullanıcıların oranı %35 düzeyinde seyrediyor. Nokia’nın ürün gamında hatırı sayılır ölçüde bu tarz telefonlardan bulunmakta. Firmanın da bu yöndeki eğilimi ölçmek istemesi gayet doğal karşılanıyor.

Veriler QWERTY klavyelerden yana olsa da bu oranlar ülkeden ülkeye göre değişim gösteriyor. Örneğin ABD’de QWERTY klavyeye sahip cihazlar %33′lük düşüş yaşarken, sadece dokunmatik ekrana sahip modellere olan yönelim %47 düzeyinde.

maynet

Bir önceki yazımız olan İsrail in İran a Saldırı Planı başlıklı makalemizde iran israile saldıracakmı, İran Teknolojisi ve İsrail iran'a saldıracakmı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir